Náš první pohled na lásku

Bůh, který je matkou.

 Dvacátý týden: Středa 14. května 2025

Teoložky Grace Ji-Sun Kimová a Susan Shawová popisují, jak inkluzivní a pečující charakter mateřského Boha může poskytnout útěchu zejména těm, kteří jsou zranění nebo zranění: 

mateřství“ spíše jako činnost než jako bytost. 

Mateřství je něco, co mohou dělat lidé všech pohlaví, když druhým nabízejí lásku, podporu, péči a vedení. Proto může být pouhé nahrazení obrazů Boha Otce Bohem Matkou kontraproduktivní. Koneckonců, pozemské matky, stejně jako pozemští otcové, nás mohou nechat dole….. Místo toho vnímáme „mateřství“ spíše jako činnost než jako bytost. 

mateřský Bůh chrání pod svými křídly

Bůh Matka nás rodí a dává nám život. Mateřský Bůh nás živí a poskytuje nám útočiště, když ho potřebujeme. Lukáš 13,34 říká: „Kolikrát jsem chtěl shromáždit tvé děti, jako slepice shromažďuje své potomstvo pod svá křídla, a ty jsi nechtěla!“ (Lk 13,34). Jako slepice shromažďuje své potomstvo, tak nás mateřský Bůh chrání pod svými křídly. Když se cítíme osamělí a zlomení, Bůh nám poskytuje útočiště pro naši zlomenost, ztrátu a utrpení. Ti, kdo trpí následky sexuálního násilí, se mohou obrátit k Matce Boží, aby nás zavinula do své náruče a poskytla nám věčnou lásku a podporu.

 Duch dává život a je stvořitelským a mateřským Bohe

V hebrejské Bibli je Duch zapsán v ženském rodě jako ruach, který ve stvoření plodí život (Genesis 1,2). V Novém zákoně je pneuma řeckým výrazem pro Ducha, který dává život….. Duch dává život a je stvořitelským a mateřským Bohem, který plodí narození Ježíše a nové údy Kristova těla. Bůh Duch nás vzdaluje od tradičních patriarchálních představ o Bohu a posouvá nás k celistvému, všeobjímajícímu chápání Boha. [1]

Karen Baker-Fletcherová nabízí další mateřské metafory Boha v hebrejské Bibli:

Mateřské metafory a metafory pro Boha

Mateřské metafory a metafory pro Boha čerpané z přírody se vyskytují v několika pasážích hebrejských a křesťanských písem….. Bůh je jako matka orlice, která chytá a nosí svá mláďata na svých velkých, silných křídlech, dokud se nenaučí volně létat sama (2 Moj 19,4; Dt 32,11). Bůh pracuje jako rodící žena v Boží lásce ke stvoření (Iz 42,14). V Iz 49,15 je Bůh jako matka, která nemůže zapomenout na své děti, a funguje tak jako vzor pro lidské mateřství a rodičovství…..

Bůh je jako matka

V knize Exodus i jinde je Bůh El Šaddaj, Bůh hory nebo Bůh všemohoucí [Genesis 17,1; Exodus 6,3; Job 8,5]….. V hebrejském originále zní tato věta jednoduše „Bůh hory“. V hebrejštině má slovo šaddaj více než jeden význam. Je to také slovo pro „hruď“….. El Šaddaj je tedy nejen mocný, velkolepý a úžasný jako hora, ale také mocně pečující, něžný a milující jako dar matky, který sdílí ze svého lůna. Za jejími ňadry se skrývá její srdce a plíce – síla života a dechu. Bůh je jako matka. El Šaddaj je Bůh hory a Bůh, který je jako mateřské ňadro, mocný a zároveň důvěrně pečující. [2]

Translated with DeepL.com (free version)

Prameny:

[1] Grace Ji-Sun Kim and Susan M. Shaw, Surviving God: A New Vision of God Through the Eyes of Sexual Abuse Survivors (Broadleaf, 2024), 116, 117. 

[2] Karen Baker-Fletcher, Dancing with God: The Trinity from a Womanist Perspective (Chalice Press, 2006), 58, 59. 

Image credit and inspiration: Jyothisha R, woman holds the sun in her hands (detail), 2025, photo, UnsplashClick here to enlarge image. The strong, soft light of the Divine Feminine is available for us all to touch upon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *