vesmír Ducha

Víra vědců

Čtyřicátý devátý týden: Kontemplace a věda

Otec Richard chválí moderní vědu za její důraz na „praxi“ a otevřenost novým otázkám a objevům, což se zdá být více podobné víře než jistotě, kterou přijímají mnozí křesťané. 

Někteří se drží jen citátů a doktrín

Běžná vědecká metoda se opírá o hypotézy, experimenty, pokusy a omyly. Mohli bychom to nazvat „praxí“ nebo „postupy“! Ano, velká část vědy se omezuje na materialistickou úroveň, ale přinejmenším je tato metoda otevřenější a upřímnější než metoda mnoha věřících lidí, kteří nedělají žádné živé experimenty s vírou, nadějí a láskou, ale jen se drží citátů a doktrín. 

Vědci postupují s určitou mírou nevědění

Za normálních okolností je většina vědců ochotna postupovat vpřed s určitou mírou ne-vědění; ve skutečnosti je to to, co je volá vpřed a motivuje je. Každý nový objev je potvrzen, zatímco otevřenost vůči novým důkazům, které by mohly vylepšit nebo dokonce změnit předchozí „víru“, je zachována.

Někteří věřící naopak trvají na fundamentalismu

Naproti tomu mnozí věřící lidé trvají na tom, že na začátku musí mít naprosté „vědění“ a být si jisti na každém kroku. Ve skutečnosti je to udržuje více „racionální“, „založené na faktech“ a kontrolující než vědce. To je slepá ulička většiny fundamentalistických náboženství a důvod, proč nemohou řešit palčivé otázky žádným tvůrčím nebo soucitným způsobem. Vládne zde zákon a rozlišování je zbytečné.

Vědci zkoumají věci, které mohou dokázat jen skrze účinky

Vědecká mysl přišla s něčím, co se zdá být vírou: například vysvětlení temné hmoty, černých děr, teorie chaosu, fraktálů (část kopíruje celek), teorie strun, temné energie, neutrin (světlo uvnitř celého vesmíru i tam, kde se zdá být temné) a samotná atomová teorie. Vědci zkoumají a učí o věcech, jako je elektromagnetismus, radioaktivita, teorie pole a různé organismy, jako jsou viry a bakterie, než mohou skutečně „dokázat“ jejich existenci. Poznávají je nejprve na základě jejich účinků nebo důkazů a pak zpětně ověřují jejich existenci.

Newtonovská fyzika ustoupila neviditelné kvantové

Přestože celý svět byl po několik staletí uchvácen striktním pohledem na svět z hlediska příčiny a následku, jakým je newtonovská fyzika, takováto bezprostředně ověřitelná fyzika nakonec ustoupila kvantové fyzice. Ta sice není pro běžného pozorovatele přímo viditelná, ale nakonec vysvětluje mnohem víc – aniž by bylo nutné zahodit tu druhou. Skutečná transcendence vždy zahrnuje!

Vědci jsou otevření vůči duchu

Zdá se, jako by v každé době existovali vědci, kteří jsou brilantní, zdánlivě „správní“, ale také nejistí – což vytváří praktickou pokoru, kterou často nevidíme u duchovních a „pravověrných“. Velký vědec staví na věčné „mysli začátečníka“. Mnozí vědci věří ve skutečnost věcí, které jsou neviditelné, a tedy v aktivní realitu „duchovního“ světa více než mnozí věřící. Ačkoli tedy mohou být „materialisty“, ve skutečnosti mají materiální svět definován s otevřeností vůči „duchu“, kterému často sami nemohou porozumět. Není to snad „víra“?

Věda tak může očistit náboženství od bludů a pověr

Možná to vše vystihují tato slova svatého Jana Pavla II: „Věda může očistit náboženství od bludů a pověr; náboženství může očistit vědu od modlářství a falešných absolutismů. Každá z nich může tu druhou vtáhnout do širšího světa, do světa, v němž mohou obě vzkvétat.“ [1] Kráčejme tedy vpřed s širokým a bohatým zrakem!

Přečtěte si tuto meditaci na stránkách cac.org.

Translated with DeepL.com (free version)

Prameny:

[1] John Paul II to George V. Coyne, SJ, Director of the Vatican Observatory, June 1, 1988. 

Adapted from Richard Rohr, introduction to ONEING 2, no. 2, Evidence (Fall 2014): 13–14. Available in print and PDF download

Image credit and inspiration: Greg Rakozy, Untitled (detail), 2015, photo, United States, UnsplashClick here to enlarge image. We stand awed by our contemplation of the cosmos and the science within it.