Písmo, tradice a vlastní zkušenost

Uctívání tří kol moudrosti

Týden dvacátý první: Tříkolka víry

Neděle 18. května 2025

Písmo potvrzené zkušeností a zkušenost potvrzená Tradicí jsou dobrými měřítky pro duchovní pohled na svět.  -Richard Rohr

Osobní zkušenost je osobní filtr

Tento týden vyzdvihujeme ústřední téma filozofie výuky otce Richarda Rohra v rámci Školy života CAC. Naše osobní zkušenost je filtrem, skrze který chápeme křesťanské Písmo i Tradici.

Neexistuje nezaujatý postoj (Písmo, tradice a osobní zkušenost)

Bez ohledu na náboženství nebo denominaci, ve které jsme vychováváni, naše spiritualita stále prochází nejprve filtrem naší vlastní životní zkušenosti. Musíme si to začít upřímně uvědomovat, místo abychom předstírali, že kdokoli z nás je formován výhradně Písmem nebo našimi církvemi či náboženskými tradicemi. Neexistuje nic takového jako zcela nezaujatý postoj. To nejlepší, co můžeme udělat, je vlastnit své vlastní filtry a být k nim upřímní. Bůh nám dovoluje a vyzývá nás, abychom důvěřovali svým vlastním zkušenostem. Písmo a tradice pak snad udržují naše osobní zkušenosti kritické a soucitné. Tyto tři složky – Písmo, Tradice a zkušenost – tvoří tři kola toho, čemu v CAC říkáme učební „tříkolka“ duchovního růstu. [1]

Učení katolické církve se mění každých sto let

Historicky katolíci rádi říkali, že se opíráme o velkou Tradici, ale to často znamenalo „tak, jak se to dělalo posledních sto let“. To, co obvykle považujeme za „oficiální učení“, se mění přibližně každé století. Upřímně řečeno, většina našich operativních představ o Bohu pochází především z našich raných zkušeností s autoritou v rodině a kultuře, zatímco my toto učení interpretujeme na základě novějších tradic a četby Písma, abychom je potvrdili! 

Pokud se snažíme používat „pouze Písmo“ jako zdroj duchovní moudrosti, uvízneme na mrtvém bodě, protože mnohé pasáže podávají velmi protichůdné, a dokonce protikladné obrazy Boha. Věřím, že Ježíš citoval pouze ty pasáže Písma, které mohl potvrdit svou vlastní vnitřní zkušeností. Zároveň platí, že pokud my lidé věříme pouze svým vlastním zkušenostem, uvízneme v pasti subjektivních nálad a osobních preferencí. Pomáhá, když si můžeme ověřit, že alespoň někteří svatí lidé a pravověrní učitelé (Tradice) a solidní Písmo potvrzují i naše vlastní zkušenosti. 

Subjektivní nálady a osobní preference

Ježíš i Pavel zřetelně využívají židovská Písma a tradice a navazují na ně, oba je však odvážně vykládají optikou svých jedinečných osobních zkušeností s Bohem. To je nepopiratelné! Udělali bychom dobře, kdybychom následovali jejich příklad. [2]

Ve škole života CAC: Brian McLaren vyučuje: „Živá škola: Základy angažované kontemplace: 

Tradice je základ a na ní stavíme dál

Kdybychom se mohli řídit jen svými vlastními zkušenostmi, musela by každá generace začít od nuly….. Pokud však Tradice a Písmo slouží k umlčení našich vlastních průběžných zkušeností – našich poznatků, objevů, přemýšlení a přehodnocování a hledání – pak … se Tradice a Písmo stávají nikoli základem, na kterém stavíme, ale stropem, nad který nemůžeme vyrůst.  

Používejme Písmo, tradici a osobní zkušenost tvořivě

Když udržujeme všechny tři prvky v tvůrčím napětí, jsme součástí pokračujícího příběhu, vícegeneračního rozhovoru, který spojuje zkušenosti všech a všude v čase, aby mohly být sdíleny, reflektovány a přehodnocovány ve společenství jako rostoucí banka zdrojů moudrosti pro nás i pro budoucí generace. [3]

Translated with DeepL.com (free version)

Prameny:

[1] Richard credits spiritual director Rev. Carolyn Metzler for this helpful “tricycle” analogy. He considers it a dynamic improvement upon the traditional Wesleyan “quadrilateral,” or four-legged stool of Scripture, Tradition, experience, and reason.   

[2] Adapted from Richard Rohr, Yes, And…: Daily Meditations (Franciscan Media, 2013, 2019), 5; and “The Sacred Importance of Our Own Experiences,” Daily Meditations, June 20, 2021.  

[3] Adapted from Brian McLaren, “Commentary on the Tricycle Metaphor,” CAC’s Living School: Essentials of Engaged Contemplation, Center for Action and Contemplation, February 2024.   

Image credit and inspiration: Taylor Heery, untitled (detail), 2021, photo, UnsplashClick here to enlarge imageDynamic movement requires balance and respect, guided by ever-shifting balance points—like riding a tricycle—through a process of constant learning and continual growth.