Třicátý čtvrtý týden: Moudrost mentorů
Buď se budeme houfovat a kroužit se staršími generacemi, které se snaží udržet to, co mají, a bránit to, co udělaly, nebo se spojíme s mladšími generacemi a s jejich touhou brát tyto otázky vážně, protože celá jejich budoucnost se bude odvíjet ve světě, který se změnil z hlediska klimatu.-Brian McLaren
Na nedávném online setkání vyzvala pracovnice CAC Jennifer Tomposová členku přidružené fakulty Living School Carmen Acevedo Butcherovou, aby se zamyslela nad úlohou mentorů při rozvoji odolnosti:
Diskuze
Tomposová: Myslím, že jedna z věcí, která je tak důležitá, když … řešíme, jak se projevit s odvahou a odolností, je, jak o tom mluvit s mladší generací… Toužím být někým, kdo je součástí řešení a ochotně předává zkušenosti další generaci. Carmen, [jako učitelka vysokoškoláků] můžete mluvit o tom, jak vypadá rozhovor s mladšími generacemi? Jak projevují odvahu ukázat se tváří v tvář všemu, čemu čelíme, [zejména v souvislosti s] ekonomickým a ekologickým přesahem?
Acevedo Butcherová: Jsem moc ráda, že zmiňujete generaci Z a generaci Alfa, protože oni cítí smutek … a já ho cítím s nimi. Před několika dny jsem znovu četla „Dodatek pět: Mluvit s dětmi o naší současné situaci“ v knize Briana McLarena Život po zkáze. Začala jsem plakat kvůli smutku a moji studenti ho cítí také. Myslím, že je tak důležité sedět u tohoto nepříjemného rozhovoru [s nimi], protože mnozí z nich pocházejí z velmi obtížného prostředí: první generace studentů, nízký socioekonomický status, různá postižení. Cítí hněv na starší generace kvůli naší frázovitosti a zabedněnosti a já jim naslouchám. Dokonce jsem se slyšela, jak ve třídě říkám: „Chci se jen omluvit za to, jak jsme na tom nebyli a vy jste zdědili takový nepořádek, tolik potíží.“ A taky jsem si říkala, že to není jen tak. Pak se odehrává ten mezigenerační dialog.
Nezamrzněme na jednom místě
Jedna z věcí, které si na svých studentech cením, je, že nepopírají a nejsou zamrzlí. Jsou pro mě skutečnou inspirací. Greta Thunbergová hřímala: „Nechci vaši naději. Nechci, abyste byli plní naděje. Chci, abyste panikařili … [a] chovali se, jako by náš dům hořel. Protože hoří.“ [1]
Ptejme se co můžeme udělat
Moji studenti tuto skutečnost přijali a přešli ji. Jsou ve fázi, kdy se ptají: „Co mohu dělat?“. To mě inspiruje, protože se neptají jen „Co mohu udělat v dlouhodobém horizontu?“, ale „Co mohu udělat ve své komunitě právě teď?“…
mladí navrhují: Změna lineární ekonomie, rychlé módy
Dělají, co mohou, aby přispěli jakýmkoli způsobem….. Moji studenti jsou velmi znepokojeni lineární ekonomikou, která vše posílá jen na skládky, na rozdíl od udržitelnější kruhové recyklace. Hodně mě toho naučili. Nikdy jsem neslyšel o „rychlé módě“ [2], dokud o ní jeden student nepřednesl řeč. Prostě se snažím zůstat otevřený a naslouchat svým studentům a dávat jim najevo, že se učím a že jsem otevřený učení.
Přečtěte si tuto meditaci na webu cac.org.
Translated with DeepL.com (free version)
Prameny:
[1] Greta Thunberg, to the World Economic Forum, January 25, 2019, in No One Is Too Small to Make a Difference, updated ed. (New York: Penguin Books, 2021), 22.
[2] Fast fashion refers to a fashion business model that produces low-quality clothing quickly. This trend contributes to labor abuses, water scarcity, landfill overuse, and pollution from dyes, plastics, and carbon emissions.
Adapted from Brian McLaren with Carmen Acevedo Butcher and Jennifer Tompos, Courage and Resilience: An Online Gathering with Brian McLaren(Albuquerque, NM: Center for Action and Contemplation, 2024), online event. Access unavailable.
Image credit and inspiration: Jenna Keiper, a walk in the fog with Richard, Kirsten, and Patrick (detail), 2019, photo, Albuquerque. Click here to enlarge image.Patrick Boland, Kirsten Oates, and Richard Rohr walk together—students and teacher—navigating a pathway on a cold, foggy morning.