Padesátý první týden: Vzájemné obývání
Otec Richard Rohr popisuje, jak můžeme objevit svou pravou identitu v Bohu:
„Kde přebývám?“ „Jste skryti s Kristem v Bohu a Kristus je váš život“
Je jen jedna otázka, na kterou si musíme rozhodně odpovědět: „Kdo jsem?“ Nebo jinak: „Kde přebývám?“. Pokud se nám podaří správně odpovědět na tuto otázku, zbytek už se do značné míry vyřeší sám. Pavel na tyto otázky odpovídá přímo: „Jste skryti s Kristem v Bohu a Kristus je váš život“ (Koloským 3,3-4). Pokaždé, když se začneme posuzovat, můžeme se zeptat: „Kdo jsem?“. Odpověď přijde: „Jsem skryt s Kristem v Bohu v každé části svého života. Nesu v sobě jak tajemství trpícího lidství, tak tajemství Boží slávy, což je právě Kristovo tajemství.“ V tomto případě je to tajemství Kristovo. (Vychutnejte si univerzálnost veršů z Písma, jako je 1 Kor 3,21-23; 15,22-28 nebo Kol 1,15-20).
Bůh se na nás dívá a vždy vidí Krista
Bůh se na nás dívá a vždy vidí Krista, a proto nás vždy a zcela shledává milými. Bůh upírá svůj pohled pozorně tam, kam se my odmítáme dívat, na naši společnou, božskou přirozenost Božích dětí (1 Jan 3,2). Doufejme, že jednoho dne se náš pohled vyrovná pohledu Božímu. Ve stejném okamžiku nalezneme Boha zcela milujícího a sami sebe zcela milující. Proč? Protože je to stejný pár očí, který se dívá: „My všichni, kteří s odkrytou tváří hledíme na Pánovu slávu, se proměňujeme v týž obraz od slávy k slávě jako od Pána, který je Duch“ (2 Kor 3,18).
přijmout Boží pohled na nás
Jediné, co musíme udělat, je přijmout Boží pohled a pak opětovat to, co jsme přijali. Jednoduše uzavíráme božský kruh, „láska vrací lásku“, jak to dobře ukázal můj otec svatý František z Assisi. To je náš duchovní program pro celý život.
vždy se můžeme snažit zůstat ve spojení
Zachraňujeme se tím, že vědomě a s důvěrou stojíme uvnitř silového pole, kterým je Kristus, nikoli tím, že si to vyřídíme ve svém soukromí. To je příliš velká pravda, než aby si ji malé já dokázalo vůbec představit. Jsme příliš maličcí, příliš nejistí, příliš připravení se bít. Nemusíme mít pravdu, ale vždy se můžeme snažit zůstat ve spojení se svým Zdrojem. Velkým a pro někoho zklamáním je, že mnozí lidé, kteří nejsou vůbec korektní, jsou právě díky své intenzivní potřebě a touze nejvíce napojeni.
účast na lásce, vzájemné přebývání, nikoliv úspěch či výkon z naší strany
Jediné, co můžeme dělat, je upadnout do Věčného Milosrdenství – do Lásky -, ze které ve skutečnosti nikdy nemůžeme vypadnout, protože „my patříme Kristu a Kristus patří Bohu“, jak krásně uvedl Pavel (1 Kor 3,23). Nakonec víme, že jsme všichni spaseni milosrdenstvím navzdory sobě samým. To musí být pro naše ego konečné ponížení.
Naše svatost je ve skutečnosti pouze Boží svatostí, a proto je jistá a bezpečná. Je to účast na lásce, vzájemné přebývání, nikoliv úspěch či výkon z naší strany. „Chce-li se někdo chlubit, ať se chlubí v Pánu,“ volá Pavel (1 Kor 1,31).
Tuto meditaci si můžete přečíst na stránkách cac.org.
Translated with DeepL.com (free version)
Prameny:
Adapted from Richard Rohr, Essential Teachings on Love, selected by Joelle Chase and Judy Traeger (Maryknoll, NY: Orbis Books, 2018), 186–187.
Image credit and inspiration: Susan Wilkinson, Untitled (detail), 2021, acrylic paint, Unsplash. Click here to enlarge image. Just like the colors swirl together in this painting, we and God swirl in our dwelling/indwelling.