Sv. Antnínek - instalace soch

Sochy sv. rodiny na poutním místě sv. Antonínek

převzato z článku Lenky Fojtíkové z Facebooku Nejen obrazové postřehy z Blatnice pod Svatým Antonínkem

V tichosti a za velmi nepříznivého počasí byla dnes na Antonínku instalována Svatá Rodina. Autory dřevěného betlému jsou řezbáři Vít Vavřiník ze Strážnice, který vyřezal sochu sv. Josefa a Ladislav Sedláček z Modré, autor Ježíška a Panny Marie. Oba se řezbářskému umu učili u mistra řezbáře Františka Gajdy ze Strážnice.

Myšlenka jesliček na Antonínku přitom vzešla od členky Národní rady sekulárního františkánského řádu Hany Brigity Reichsfeld z Veselí nad Moravou. „Nápad se zrodil už v roce 2016, ale potom následovala ještě dlouhá cesta modliteb a rozlišování. Rozhodující potom bylo kladné rozhodnutí Národní rady sekulárního františkánského řádu v březnu letošního roku. V té době jsme už měli souhlas správce blatnické farnosti otce Zdeňka Stodůlky a pana biskupa Josefa Nuzíka. Arcibiskupské lesy Kroměříž nám navíc díky panu biskupovi věnovaly potřebné dřevo,“ připomíná Hana Brigita Reichsfeld. Zároveň prozradila, že při dnešní instalaci Svaté Rodiny prožívala navzdory nepříznivému počasí obrovskou radost a velkou vděčnost vůči Bohu.

Sousoší bude darem Sekulárního františkánského řádu Římskokatolické farnosti Blatnice pod Svatým Antonínkem. Sekulární řád se rozhodl jesličky na Antonínku instalovat při příležitosti 800. výročí, kdy svatý František z Assisi poprvé v roce 1223 v Grecciu na Vánoce zinscenoval tzv. živý betlém – scénu narození Páně v chlévě s živými zvířaty. Nakonec jsou jesličky na Antonínku s jednoročním předstihem, protože řezbáři potřebovali zpracovat darované dřevo už letos. Pokud by někdo chtěl na sochy přispět, může kontaktovat s případnými dotazy Hanu Brigitu Reichsfeld na telefonním čísle: 739 389 235.

Foto: Hana Brigita Reichsfeld a Alena Skřenková 1x viz Facebook

Poznámka : V Sekulárním františkánském řádu je to už druhý dar betléma církvi. Ten první se uskutečnil darem terciářů sv. Františka manželů Liškových v roce 1938. Jedná se o dřevěný betlém v životní velikosti do plzeňského kostela ve Františkánské ulici. Jejich příklad, byl jeden z důvodů proč NR podpořila projekt Hanky Reichsfeldové a převzala nad darem patronát. Díky za obětavou snahu Hany Brigity vše zrealizovat.

Betlém v Plzni v bývalém františkánském klášteře darovaný Terciáři sv. Františka v roce 1938